Uzay Kafes Sistem

Uzay Kafes Sistem
uzay çatı

Uzay Kafes Sistem

 

Uzay Kafes Sistemleri: Geleceğin Yapı Teknolojisi

Uzay kafes sistemleri, inşaat sektörünün evriminin en son adımıdır. Bu yenilikçi teknoloji, yapıların dayanıklılığı, hafifliği ve estetiği arasında mükemmel bir denge kurar. Uzay kafes sistemlerinin inşaat projelerine sunduğu birçok avantaj vardır.

UZAY KAFES SİSTEM

1.Uzay Kafes çatı Sistemi nedir?

Uzay kafes catı sistemleri birbirine düğüm kenarlarından bağlanmış olan bir düzendir. Uzay kafes çatı sisteminde çubuklar üzerine etkimekte olan dıştan gelen yükleri doğrultu içinde ileten ve boşluğun organize edilmesi ilkesi kapsamına göre meydana gelen bir sistemdir. Uzay kafes çatı sistemleri genellikle sanayi alanında, spor merkezlerinde ve fuar merkezlerinde kullanılmaktadır. 

Uzay kafes çatı sistemlerinin günümüze kadar gelmesindeki önemli noktalardan biri deniz kabuklusunun geometrik olan bir yapısına olan hayranlık duyulmasıdır. İlk uzay kafes çatı sistemi, Dr. Max Mengeringhausen geliştirmiştir. Kullanılmaya başlaması ise 1940 yıllarında görülmüştür. Dört yüze sahip olan uzay kafes çatı sisteminde birim elemanı, altı çubuk noktaları yer almaktadır. Bu durum ise büyütmeye olanak sağlamaktadır. Başka bir taşıyıcı sistem ile karşılaştığınızda uzay kafes çatı sistemi diğerlerine oranla daha hafiftir.

1.1.Uzay Kafes Çatı Sistemleri Faydaları

Geniş açıklıkların geçilmesinde olanak sağladığından dolayı en iyi olan uzay kafes çatı sistemi, kazanılması mümkün olan hacim ile tüketilecek olan malzemeler arasındaki oranla diğer malzemelerin oranına göre daha uygundur. Bir başka elemanın ağırlığı ve maliyeti ile ters orantıya sahiptir. Uzay kafes çatı sistemi faydaları arasında en çok kullanılan ve belirgin olan özellik ise, montajı yapılmış olan bileşenlerin takıldığı yerden sökülerek farklı bir yere tekrar montaj yapılmasını sağlamasıdır.

Bu durum betonarme de görülmemektedir. Bu özellikler sayesinde iskele masrafı söz konusu olmamaktadır. Uzay kafes çatı sistemi aynı zamanda hiperstatik bir sistem olarak da bilinmektedir. Uzay kafes çatı sistem diğer sistemlere göre daha hafiftir. Ağırlık doğrusal orantı ile artış sağladığından dolayı da depremden oldukça az etkilenmektedir. Uzay kafes çatı sistemlerinin üretimi fabrikalarda gerçekleşmektedir.

1.2.Uzay Kafes çatı Sistemi Yapımı imalatı ve kullanılan malzemeler

Uzay kafes çatı sistemi çatının hesabında yükler düğüm noktasından aktarılmaktadır. Yalnızca eksenel yük alabilecek şekilde kesitler hazırlanmaktadır. Bundan dolayı da imalat ile montajın ardından da kaplama, aksesuar bağlantısı kelepçeler yardımı ile bağlanmaktadır. 

Uzay kafes çatı sistemde statik hesaplama söz konusu olduğunda projenin yapılacağı ülke ve bölgenin şart ve koşulları göz önünde bulundurulmalıdır. Standart seçiminde ise yaygın kullanılan bir standart seçilmelidir. Böylelikle standart bütünlüğü meydana gelecektir. Uzay kafes çatı sistemi, elemanlara gelecek olan kuvvetleri taşıyabilecek nitelikte olmalıdır. Her bir uzay kafes çatı sistemi elemanına gelmiş olan basınç ve çekme yüklerinden en fazla olan seçilir.

Uzay kafes çatı sisteminde elemanın kapasitesi konik, cıvata çekme, kaynak, çekme taşıma, boru galvaniz deliğinin küçük olanı seçilir. Statik hesaplamalar yapılırken dış yüklerin toplamı ile mesnet reaksiyonların toplamı elde edilir. Uzay kafes çatı sistemde statik hesaplamalarda sözleşme ve proje şartlarına bağlı olunur. Bunlar ise yük kriteri, servis yükleri, zati ağırlıklar, rüzgar yükleri, deprem yükleridir. Kaynağın kalınlığı ise borunun kalınlığından fazla olmamalıdır. Çünkü belirttiğimiz gibi sözleşmeye ve projeye bağlı kalınmalıdır. Uzay kafes çatı sistemde kullanılan boru her zaman bütün şeklinde olmalıdır. Kısaca kaynakla yapılmamalıdır.

  • Dayanıklılık: Uzay kafes sistemleri, zorlu hava koşullarına karşı dayanıklılığı ile bilinir. Deprem ve rüzgar gibi doğal afetlere karşı yüksek direnç sunar.
  • Hafiflik: Uzay kafesleri, hafif malzemelerden üretildiği için yapıların toplam ağırlığını azaltır. Bu, taşıma ve montaj süreçlerini kolaylaştırır.
  • Estetik Çeşitlilik: Uzay kafes sistemleri, farklı tasarım tercihlerine uyacak şekillerde özelleştirilebilir. Bu, mimarların yaratıcı projeler gerçekleştirmesine olanak tanır.
  • Enerji Verimliliği: Uzay kafesleri, yalıtım özellikleri sayesinde enerji tasarrufu sağlar. Isıtma ve soğutma maliyetlerini minimize eder.
  • Çevre Dostu Malzemeler: Uzay kafes sistemleri için kullanılan malzemeler, sürdürülebilirlik ilkesine uygun olarak seçilir. Bu, çevresel etkiyi minimize eder.

 

Bizden Haberdar Olun

Abonelik Bültenimize Kayıt Olarak Bizden Haberdar Olun! Etkileşimde Kalalım...

Account details will be confirmed via email.

× WhatsApp + 90 532 704 72 70